Tandem K2000 számítógépcsalád

A Tandem Computers Inc. cég 1976-ban bocsátotta ki első Tandem NonStop (TNS) — mai szóhasználattal hibatűrő — rendszerét, amely különböző számú (nem is midig lokális) hálózatba kapcsolt, egymástól független kisszámítógépekből állt, avégett, hogy egy hardver vagy szoftver hiba előfordulása esetén adatvesztés nélkül, automatikusan helyre lehessen állítani a hibátlan állapotot.

Bár embargó-korlátok miatt Magyarországon nem működött ilyen rendszer, a továbbiakban érdekességképpen ismertetjük az első TNS rendszer felépítését (kép), utalva az 1993-ban kibocsátott NonStop Himalaya K-sorozatra.

Kategória:
Nagygép
Technológia:
Vegyes áramkörös
Származás:
import
Gyártó:
Tandem Computers Inc., USA

Használat

Működési idő:
Kibocsátás: NonStop I: 1976; NonStop Himalaya K: 1993
Tipikus alkalmazások:

A TNS (hibatűrő) rendszereket főként banki alkalmazások és számítások kezelésére fejlesztették ki, az ügyfelek adatainak és tranzakcióinak (vásárlások, ATM pénzfelvételek, tőzsdeügyletek stb.) folyamatos, megbízható, hibamentes nyilvántartására.

Megtekinthető:
Informatika Történeti Kiállítás

Felépítés

Az architektúra alapvető jellegzetessége, hogy nem voltak közösen használt (megosztott) erőforrások.

A Tandem/16  (T/16, később NonStop I) rendszer  2-16 központi egységből állt; mindegyik felépítése

  • saját vezérlő mikroprocesszor,
  • saját, nem megosztott főtár és
  • saját B/K vezérlő koprocesszor

volt, amelyeket saját belső sínrendszerük kapcsolt össze.

A központi egységek B/K vezérlői a hátlapon megvalósított közös sínrendszeren (DynaBus) keresztül kettős kapcsolatban voltak egymással.

A központi-egység párok két független tápegységhez csatlakoztak.

A rendszerhez tartozó mágneslemezek külön vonalakon tükör-párokba voltak szervezve, két független lemezvezérlőn keresztül.

Biztonsági okokból a közösen használt sínrendszerek bizonyos redundanciával készültek, ami némileg megnövelte a költségeket; de lényeges részegységeket nem kettőztek meg pusztán csak hibafelderítési céllal.

Működés

A kettős kapcsolatok révén a rendszer egy központi egység, illetve egy tápegység meghibásodása esetén is működőképes maradt. Ha valamelyik központi egységben, vagy ennek sínrendszerében  hiba lépett fel, a feldolgozást hibátlan párja folytatta.

Ha valamelyik lemez meghibásodott, a munka a tükör-párján levő hibátlan adatokkal folytatódott.

A rendszer úgy épült fel, hogy a lehető legtöbb hiba a lehető leghamarabb észlelhető (“gyors hiba”), és egy-egy sérült adat kiszűrhető legyen, mielőtt véglegesen bekerült volna az adatbázisba. Evégett a program-processzek “master/slave” üzenetcserével tartottak kapcsolatot egymással,  közös tárhasználat nélkül, így  különböző kiépítettségű rendszerekben is megbízhatóan működtek.

Az állománykezelő, valamint a tranzakció-kezelő processzek egymástól függetlenül tudtak üzenetpárokat cserélni.

Programkészlet

Általános programok
  • A TNS rendszerekben általánosan használt Guardian operációs rendszert a gépfüggetlen TPL (Transaction Processing Language) nyelven írták meg, amelyet a HP 3000 SPL (System Porgramming Language) nyelvéből fejlesztettek ki. Bár szintaxisa hasonlított a C nyelvére, lényegében a Burroughs’ Algol nyelven alapult, és képes volt akár futó, akár alvó processzek között is vezérelni az üzenetcserét; így hatékonyan segítette mind a hardver, mind a szoftver hibák felderítését.
  • Ugyancsak TPL nyelven fejlesztették ki a Cobol 74, a Fortran és a MUMPS fordítóprogramot is.
Egyedi programok
n.a.

Történeti érdekességek

Míg az átlagos hibamentes üzemidő (MTBF) a korabeli hagyományos nagygépes rendszereknél 4-5 nap volt, a TNS rendszereknél ennek 100-szorosát is elérték, években mérhető folyamatos működéssel.  Az utóbbiak árban is versenyképesek maradtak: két központi egységből álló konfiguráció ára mintegy kétszerese volt egy hagyományos egygépes rendszerének, miközben más, hasonló teljesítményű hibatűrő rendszereké az egygépesek árának négyszeresét is meghaladta.

A NonStop név máig megmaradt: a Hewlett-Packard cég  külön termékcsaládjában használják, annál a cégnél, amelyet eredetileg azért hagytak ott az alapítók, hogy létrehozzák a Tandemet.

A 70-es és a 90-es évek közepe között eltelt több mint két évtizedben a Tandem az egyedi hardver eszközök gyártásától a processzor tervezés felé fordult. Végül a Compaq 1977-ben felvásárolta a céget, hogy növelje a társaság megbízható szervereinek kínálatát.

Források

Részletes ismertetés: Tandem Computers


Létrehozva: 2017.01.21. 22:50
Utolsó módosítás: 2020.07.24. 12:04